Kopalni Złota "Aurelia"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

Historia Kopalni Złota „Aurelia” na tle górnictwa złota w Złotoryi

Górnictwo złota w okolicach Złotoryi rozwinęło się głównie na złożach osadowych - aluwialnych. Wydobycie takie prowadzono w piaskach złotonośnych odsłaniających się na zboczu doliny Kaczawy. Złoto pozyskiwano również eksploatując żyły okruszcowane złotem w obrębie twardych skał takich jak: diabazy, ryolity czy łupki. Przykładem takiej eksploatacji jest Kopalnia Złota „Aurelia” wykuta pod górą Św. Mikołaja. Dzieje tej kopalni giną w mrokach historii. Wiadomo, że jedną ze sztolni wykuto około roku 1660, natomiast inne chodniki i szyby wykuto najprawdopodniej już w XX jako szybiki poszukiwawcze.
 
Kopalnia Złota „Aurelia” kryje jeszcze wiele tajemnic. Z niewiadomych przyczyn część chodników została zasypana. Prawdopodobnie przez wycofujące się z tych terenów wojska niemieckie. Dlatego też współcześnie wielu eksploatatorów, pracowało społecznie w kopalni odkopując i penetrują zapomniane szyby i sztolnie. W 1997 r. odkryto zasypany szyb i od imienia odkrywcy nazwano go „Szybem Karola”. Ma on 28 metrów długości i znajdują się w nim liczne boczne korytarze, jeszcze niezbadane i niespenetrowane. W przyszłości planowana jest udostępnienie tego szybu turystom.

Co można zobaczyć w Kopalni:
 Długość trasy udostępnionej turystom wynosi ok. 100 m. Sztolnia wykuta została w twardej skale diabazowej, widać nacieki rudy żelaza. Od głównego chodnika odchodzą liczne boczne korytarze oraz szyb wentylacyjny, zamieszkały przez nietoperze.

Informacje o trasie:
 Temperatura w podziemiach wynosi ok. + 8 C i jest to temperatura stała. Inne niedogodności: niskie, wąskie, korytarze, duża wilgotność, oświetlenie stałe. Obiekt niedostępny dla osób niepełnosprawnych. Zwiedzanie tylko w kaskach ochronnych.

Otoczenie Kopalni:
 W 2006 r. zakończono budowę infrastruktury otaczającej Kopalnię Złota „Aurelia”. Zbudowano zadaszone pomieszczenie z ławeczkami, stołem, murowany grill, duży plac zabaw dla dzieci z kompleksem zjeżdżalni i huśtawek. Pod Kopalnią znajduje się murowana niecka, w której rekreacyjne można płukać złoto. Dla turystów zmotoryzowanych zbudowano duży parking, który pomieści kilka autokarów.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:ZOKiR
Data utworzenia:2015-11-25
Data publikacji:2015-11-25
Osoba sporządzająca dokument:Gruszczyński Zbigniew
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2545